İptal İade ve Değişim Koşulları

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Online satış sitemizden satın aldığınız ürünü, teslim tarihinden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde fatura arkasında yer alan iade & değişim formunu doldurarak iade edebilirsiniz.

İade taleplerinde kargo ücreti müşteri'ye aittir. İade edilecek tutar, fatura üzerindeki ürün/ürünlerin bedelidir. Kargo, kullanılan bir hizmet olduğundan, kargo bedeli iade edilememektedir Kargo ücretini ürünü gönderirken ödeyebileceğiniz gibi, Yurtiçi Kargo Müşteri Numaramız 398240229 ile karşı ödemeli olarak ta (indirimli) gönderebilirsiniz.

Karşı ödemeli yaptığınız gönderilerde sitemizde geçerli kargo bedeli müşteriye iade edilecek tutardan düşülecektir.


Kısmi iadede taleplerinde ise, ürün satın alırken “ücretsiz kargo” kampanyasından yararlanılmış ve iade edilen ürünlerin tutarı, toplam tutardan düşüldüğünde, kalan tutar ücretsiz kargo rakamının altına düşmüş ise, ilk siparişte alınmamış olan kargo bedeli de müşteriye iade edilecek tutardan düşülecektir.

Örnek: 

Sipariş tutarı 150 TL (Ücretsiz Kargo)

İade ürün tutarı 50 TL

Sipariş tutarı 100 TL'ye düşmüş olur ve kampanya şartları bozulmuş olur.

50 TL iade ürün bedelinden - 8 TL (kargo bedeli) – 8 TL (iade kargo bedeli) = 34 TL İade Edilir

Not: İade kargonun bedelini müşteri kendi karşılamışsa sadece ilk gönderilen kargonun bedeli düşülür.

Kapıda ödeme seçeneğini kullanılarak verilen siparişlerde, ödeme sipariş tesliminde kargo görevlisine yapılmaktadır. Kargo şirketleri kapıda ödeme hizmetine karşılık olarak 5 TL hizmet bedeli almaktadırlar. Bu bedel kargo ücreti haricinde alınan bir bedeldir. Kapıda ödeme ile yapılan siparişlerin iadelerinde; kargo ve kapıda ödeme ek hizmet bedeli düşüldükten sonra, iade tutarı kadar bedel istediğiniz zaman kullanabileceğiniz şekilde hesabınıza hediye çeki olarak tanımlanmaktadır ve ya değişim yapılmaktadır, para iadesi yapılamamaktadır.

Kombin (Birden fazla ürünün bir arada gruplanıp tek seferde satıldığı) ürünlerde ürünler tek başına iade edilemez, hepsi birlikte iade edilmelidir. 

İade ürün hiç kullanılmamış, yıkanmamış, ütülenmemiş, etiketi zarar görmemiş, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır. Üründe Alıcı tarafından mutad kullanımı aşan bir kullanım gerçekleştirildiğinin tespiti halinde Alıcı’nın iade hakkı mevcut değildir. Bu halde ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

Ürünün iade şartlarına uygun olması halinde, ürün bedelini ödeme yaptığınız şekliyle size iade edilir. Havale ile ödeme yapmanız durumunda sizden ilgili bilgiler talep edilerek ürün bedeli hesabınıza yatırılacaktır. Kredi kartı ile ödeme yapmanız durumunda ise ürün bedeli kartınıza iade edilecektir. Bankanızın bu bedeli hesabınıza artı bakiye olarak yansıtması 15 günü bulabilir. ipekistanbul.com’un bu sürece müdahale etme hakkı yoktur.

Satın aldığım ürünü kusurlu & hatalı, ne yapmalıyım?

Ürünler kargolama aşamasında kontrol edilerek gönderilmektedir, yine de gözden kaçan kusurlu (defolu) veya hatalı bir ürün gönderilmişse, bire bir aynı ürün ile değişimi tamamen ücretsiz yapılmaktadır. 

Bu durumda 7 (yedi) gün içerisinde fatura arkasındaki formu doldurarak Yurtiçi Kargo Müşteri Numaramız 398240229 ile karşı ödemeli olarak hiçbir ücret ödemeden ürünü bize gönderip değişim yapabilirsiniz.

Kusurlu & hatalı ürünün yerine farklı bir ürün ile değişim veya iade talep edilirse, bu durumda kargo ücreti müşteri'ye aittir.

Satın aldığım ürünü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Online satış sitemizden satın aldığınız ürünü, teslim tarihinden itibaren 7 (yedi) gün içerisinde fatura arkasında yer alan iade & değişim formunu doldurarak değişim yapabilir siniz.

Değişim taleplerinde kargo ücreti müşteri'ye aittir. Kargo ücretini ürünü gönderirken ödeyebileceğiniz gibi, Yurtiçi Kargo Müşteri Numaramız 398240229 ile karşı ödemeli olarak ta (indirimli) gönderebilirsiniz. Değişim için gönderilen ürün ve yerine talep edilen ürün arasında fiyat farkı yoksa ve kargo karşı ödemeli gönderilmişse bu bedel eft yoluyla tahsil edilmeden değişim yapılmamaktadır.

Kombin (Birden fazla ürünün bir arada gruplanıp tek seferde satıldığı) ürünlerde ürünler tek üründe değişim yapılmaz, hepsi birlikte değişim yapılır. 

Değişim talep edilen ürün hiç kullanılmamış, yıkanmamış, ütülenmemiş, etiketi zarar görmemiş, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır. Üründe Alıcı tarafından mutad kullanımı aşan bir kullanım gerçekleştirildiğinin tespiti halinde değişim talebi karşılanamaz.

Değişimi yapılmış bir ürünün tekrar değişimi ya da iadesi yapılamaz.

Her ne koşulda olursa olsun Yurtiçi Kargo Müşteri Numaramız 398240229 dışında gönderilen hiçbir kargonun ücreti firmamız tarafından karşılanmamaktadır.

Online Satış Sitemizde Sipariş İptali

Siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Hesabım” sekmesinden kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Kargoya Verildi” statüsünde değil ise siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Talebinizi iletmek için 0541 389 37 11 WhatsApp hattımıza siparişin numarasını ve iptal talebinizi bildirerek de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Siparişiniz "Kargoya Verildi” durumundaysa siparişinizi iptal değil iade edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.